Feb 16, 2013

CZERWONA SZMINKA W ROLI GŁÓWNEJ

Potęga czerwonej szminki jest znana nie od dziś. Już w starożytności Kleopatra przyrządzała przeróżne mikstury (niebezpieczne dla zdrowia), aby zaczerwienić usta. Później popularność szminki na długo zmalała, używały jej jedynie prostytutki i ogólnie rzecz biorąc kobiety lekkich obyczajów. Ponownie doceniono ją za rządów Elżbiety Wielkiej, która przygotowywała podobne specyfiki, co Kleopatra (nie tylko na usta. Królowa kazała też przyrządzać kremy na twarz, przez które zaczęły wypadać jej włosy znad czoła. To zapoczątkowało modę na wyrywanie ich w tym miejscu.) W czasie wojny, realia zmusiły kobiety do ubierania i malowania się raczej skromnie. Musiały też zacząć pracować w fabrykach czy służyć w wojsku, a przez to zacząć nosić męskie stroje. Elisabeth Arden, bizneswoman, która założyła własną firmę kosmetyczną, zaprojektowała szminkę o kolorze który dziś można nazwać kultowym - Montezuma Red. Odcień został zaprojektowany tak, aby pasował do kobiecych mundurów, które miały wtedy czerwone oblamówki. W następnych latach czerwoną szminkę rozsławiły aktorki lat 40., 50., 60...Była nieodłącznym elementem "stroju" takich ikon jak Marilyn Monroe, Joan Crawford i Rita Hayworth. Jej popularność od tego czasu nie zmalała i szminka o czerwonym odcieniu nadal zachwyca, a niekiedy nawet zapiera dech w piersiach.

Nie bójmy się czerpać inspiracji od mistrzyń, które używały (używają) tego koloru często i... niemal bezbłędnie. Poniżej zostały zamieszczone kadry z filmów, w których istotną rolę odgrywają kobiety. Wszystkie są nieprzeciętne, niekiedy kontrowersyjne. Wszystkie cechuje niezłomność, wytrwałość i silny charakter. Wszystkie moją na ustach czerwień - symbol seksapilu i pewności siebie. W zestawieniu zostały wymieszane obrazy zarówno z pierwszej połowy XX wieku, jak i ostatnich lat. Dlaczego? Dlatego, że czerwona szminka była, jest i będzie takim elementem kobiecego stroju, na który nie sposób pozostać obojętnym.


Joan Crawford w filmie Mildred Pierce (1945),
za którego dostała Oskara. Byla jedną z najbardziej znanych aktorek lat 40. W tamtym czasie karmazynowe usta były bardzo popularne. Crawford to aktorka, która prawie w każdej scenie występowała pomalowana czerwoną szminką.
Kadr z filmu Słynna Bettie Page (2005), opowiadającego historię znanej modelki pin-up z lat 50, a zarazem wielkiej skandalistki. Była jedną z Playmates, a jej sesje ukazywały się w pierwszych numerach Playboya. Na sesjach bardzo często pojawiała się z czerwonymi ustami. W roli Bettie wystąpiła Gretchen Mol.
Dita Von Teese to współczesny odpowiednik Bettie Page. Jest jedną z nielicznych współczesnych modelek i aktorek, które inspirują się latami 50. i stylem pin-up girls. Zdjęcie pochodzi z jej występu w paryskim kabarecie Crazy Horse de Paris.
Powyższe zdjęcie to kadr z filmu Gilda (1946) z Ritą Hayworth w roli tytułowej. Ta amerykańska aktorka i tancerka to następna przedstawicielka pin-up girls. Jej charakterystyczne rude włosy zachwycają do dziś.
Barbara Carrera to jedna z tak zwanych dziewczyn Bonda. Zagrała razem z Seanem Connery w Nigdy nie mów nigdy (1983). Aktorka wcieliła się w rolę płatnej zabójczyni, Fatimy, która tropi słynnego agenta.


Ikona kina, której nie trzeba przedstawiać. Krótkie blond włosy i czerwona szminka były jej elementami rozpoznawczymi. W filmie Pół żartem, pół serio (1959) zagrała razem z Jackiem Lemmonem i Tonym Curtisem, którzy wystąpili w roli mężczyzn udających członkinie żeńskiej orkiestry.

Żerlazna Dama (2011) w reżyserii Phillidy Lloyd to film, na temt którego powstało wiele sprzecznych opinii. Nie mogło być jednak inaczej - obraz opowiada o Margaret Thatcher, jednej z najbardziej kontrowersyjnych kobiet zeszłego stulecia. Brytyjska polityk słynęła ze swojej stanowczości i surowości. A co z jej wyglądem? Ubierała się poważnie, elegancko i... często malowała usta czerwoną szminką.

Kadr pochodzi z jednego z odcinków serialu telewizyjnego Plotkara, produkcji opowiadającej o życiu młodej elity Manhattanu. W czerwonej szmince występuje tam bardzo często postać pierwszoplanowa - Blair Waldorf grana przez Leighton Meester.
Zdjęcie przedstawia brytyjską aktorkę Vivien Leigh w jednej z najbardziej znanych ekranizacji Anny Kareniny (1948).
Niczego nie żałuję - Edith Piaf (2007), film biograficzny o najbardziej znanej francuskiej piosenkarce ubiegłego wieku. W postać Edith Piaf wcieliła się francuska aktorka Marion Cotillard.
Pora na najbardziej znany musical lat 70. - Grease (1978), a wraz z nim niesamowitą scenę z Oliwią Newton-John w roli Sandy, ukochanej Dany'ego Zuko granego przez Johna Travoltę.
Frida (2002). W biograficznym filmie o życiu i twórczości meksykańskiej malarki w rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Salma Hayek.
Głowa w chmurach (2004) to melodramat wojenny, w którym Penelope Cruz gra hiszpańską modelkę, Mię.
Czarna Dalia (2006) to kryminał, którego akcja rozgrywa się w latach 40. Scarlett Johanson doskonale pasuje do tamtych realiów, a tym samym strojów i makijażu, które kobiety nosiły w tamtym czasie.
Angelina Jolie w filmie Oszukana (2008), którego akcja rozgrywa się w latach 20. Aktorka gra matkę, której porwano dziecko.
Na zdjęciu możemy podziwiać piękną Rachel McAdams w filmie Życie małżeńskie (2007). Gra Kay, kochankę mężczyzny, który chce zabić żonę, aby nie cierpiała, dowiadując się o jego zdradzie.
Angelina Jolie to aktorka, która na czerwonym dywanie prawie zawsze pojawia się z czerwonymi ustami. W Turyście (2010) zagrała kochankę ściganego przestępcy.
Zabójcze ciało (2009) to amerykańska komedia/horror. Aktorka Megan Fox gra tam seksowną licealistkę, która została opętana przez diabła. 

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.