Feb 15, 2013

HARPER'S BAZAAR - WCZORAJ I DZIŚ; PIERWSZE POLSKIE WYDANIE

Wczoraj mogliśmy kupić nie tylko kwiaty i czekoladki bądź "drugą połówkę'' (w nieco innym znaczeniu) i ckliwe filmy o miłości. Mieliśmy też okazję ustawić się w kolejce po pierwszy numer polskiego Harper's Bazaar! Pilotażowego numeru na grudzień 2012 nie można było znaleźć w żadnym sklepie. Klasyczne, papierowe wydanie mieli okazję zobaczyć tylko nieliczni, a wersją dostępną dla wszystkich (zarejestrowanych) była jedynie wersja elektroniczna.

Historia Harper's Bazaar sięga aż 1867 roku, kiedy to bracia Harper wydali pierwszy numer tego magazynu. To właśnie on był pierwszym pismem w Stanach Zjednoczonych, którego głównym tematem była moda. Adresowany do kobiet z klasy średniej i wyższej, prezentował początkowo przede wszystkim modowe niuanse z Berlina i Paryża. Z magazynem związanych było wielu najznakomitszych fotografów mody (np. Richard Avedon, George Hoyningen-Huene, Patrick Demercheler), którzy  zdobyli rozgłos właśnie dzięki niemu. Na łamach Harper's Bazaar dokonały się większe i mniejsze rewolucje w modzie i fotografii - m.in. zaczęto fotografować w ruchu (pierwszą taką sesję wykonał Węgier, Martin Munkasci) i poza studiem.

Z okazji wprowadzenia na polski rynek jednego z najważniejszych magazynów o modzie, chciałabym przypomnieć sesje z różnych wydań zagranicznych Harper's Bazaar. Będą to  fotografie zarówno z początków XX wieku, jak i współczesne. W zestawieniu znalazły się zdjęcia z dwunastu sesji zasługujących według mnie na uwagę.

HARPER'S BAZAAR KIEDYŚ
1. W pierwszych wydaniach Harper's Bazaar zamiast sesji zdjęciowych można były podziwiać rysunki (podobnie np. w Vogue). Powyższa ilustracja pochodzi z wydania na grudzień 1918r. Została wykonana przez Romaine'a de Tirtoffa, francuskiego artystę i projektanta bardziej znanego pod pseudonimem Erté.

2. Dwa zdjęcia z legendarnej serii fotografii "Bubble" wykonanych dla Harper's Bazaar wiosną 1963 roku. Ich autorem jest amerykański fotograf i reżyser, Melvin Sokolsky, który wielokrotnie tworzył sesje dla tego magazynu.
3. Niesamowita sesja Richarda Avedona - następnego genialnego fotografa związanego z magazynem braci Harper. Wystąpiła w niej amerykańska modelka znana jako Dovima. Jest ona uważana za najlepiej opłacaną modelkę lat 50.  Na fotografii pozuje w sukni Yves Saint Laurenta dla domu mody Dior. W październiku 2010 roku fotografia została wykupiona przez Diora na aukcji w Paryżu za 7,5 miliona dolarów! Potwierdza to talent Avedona i niezwykłą wartość jego zdjęć.
4. To następne zdjęcie Richarda Avedona, w którym w roli modelki wystąpiła Audrey Hepburn. Ta oryginalna fotografia ukazała się w amerykańskim wydaniu Harper's Bazaar w styczniu 1967 roku.

5. Po prawej stronie jedna z najbardziej znanych okładek w historii wszystkich wydań magazynu. Bohaterką sesji jest światowej klasy modelka - Linda Evangelista. Zdjęcie wykonał fotograf współpracujący z Harper's Bazaar przez wiele lat, Patric Demarcheler. Sesja pochodzi z 1992 roku.
6. Na koniec największe zaskoczenie tamtych lat - mężczyzna na okładce Harper's Bazaar. Jest nim Steve McQueen, amerykański aktor urodzony w latach 30. Opisywane wydanie ukazało się w lutym 1965 roku.
HARPER'S BAZAAR DZIŚ
1. Współczesne sesje też potrafią zaskakiwać! Kto by pomyślał, że poważny magazyn modowy wydawany od prawie 150 lat zdobędzie się na taką sesję. W wydaniu z 2007 roku w rolach modelek i modeli wystąpili bohaterowie animowanego serialu "Simpsonowie''! Odwiedzają atelier największych współczesnych projektantów - Louisa Vuittona, Lanvin czy Versace, a oprowadza ich...Linda Evangelista, również w wersji rysunkowej!
2. Okładka jest nowszą wersją słynnej okładki Harper's Bazaar z lat 90., która przedstawiała pięć wielkich modelek tamtych lat. W brytyjskim wydaniu na grudzień 2012 trzy z nich znowu stały się bohaterkami głównej sesji. Tym samym dowiodły, że mimo upływu czasu, nadal są na szczycie. Są to Naomi Campbell, Cindy Crawford i Helena Christiansen. Obok nich stoją Yasmin le Bon i Eva Herzigova. Wszystkie modelki ubrane są w stroje z kolekcji domu mody Dolce & Gabbana.
3. Nasza rodaczka i jedna z najbardziej cenionych modelek ostatnich lat, Anja Rubik w obiektywie Karla Lagerfelda. W tej sesji utrzymanej w naprawdę niezwykłym klimacie zatytułowanej "High Society'' wzięła udział również Melissa Tammerijn. Zdjęcia pochodzą z amerykańskiego wydania Harper's Bazaar na sierpień ubiegłego roku.
4. Sesja naprawdę oryginalna i szokująca . Jedni uważają ją za majstersztyk, inni mówią, że jest obrzydliwa i została wykonana niedbale. Autorem zdjęć jest znany fotograf David la Chapelle. Bohaterką swoich fotografii uczynDafne Guinness. Ta prawdopodobnie najbardziej ekscentryczna miliarderka świata uwielbia zaskakiwać. Nic więc dziwnego, że wzięła udział w sesji, w której wcieliła się m.in. w żonę Frankensteina, topielicę, Prometeusza i kobietę wychodzącą za...trupa. Zdjęcia ukazały się w Harper's Bazaar China w grudniu 2012.
5. Karl Langerfeld. Genialny artysta, projektant, fotograf, ale też wielki ekscentryk. W sesji dołączonej do wywiadu z nim w sierpniu 2012 kazał się sfotografować ze swoim największym skarbem - Choupette. Muza projektanta (jak sam o niej mówi) jest najbardziej rozpuszczoną kotką świata. Ma własną manicurzystkę, konto na Twitterze i fanclub na Facebooku, a projektant opłaca osobę, która pisze za kota pamiętnik.
6. Następna polska modelka, która zrobiła wielką karierę za granicą - Malgosia Bela. Zdjęcie pochodzi z sesji w brytyjskim Harper's Bazaar z października 2009. Została zatytułowana "Tim Burton's Tricks and Threats'' i jest zainspirowana twórczością tego słynnego reżysera. Oprócz Beli w sesji wystąpiły Sophie Srej i Evelina Mambetova.
 NA KONIEC DWA ZDJĘCIA Z SESJI Z 
PILOTAŻOWEGO WYDANIA HARPER'S BAZAAR POLSKA
autorstwa Marcina Tyszki


No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.