Feb 20, 2013

IDEALNE LATA 50 - GREASE

Kiedy zakończyła się II wojna światowa , kobiety chciały jak najszybciej zapomnieć o mundurach i strojach, w których pracowały w fabrykach. Zatęskniły za kobiecością, co zaowocowało rozpoczęciem w latach 40. nowego rozdziału w historii mody. Zaczęły znów ubierać się dziewczęco, tym razem jeszcze bardziej niż przed wojną. Najbardziej widoczną zmianą było to, że kobiety znowu zaczęły podkreślać talię. Styl rozpoczęty w latach 40., jeszcze w czasie wojny, rozwinął się na dobre w latach 50.

Nadal popularny był styl pin-up girls, a kobiece kształty zaczęto uwydatniać jeszcze bardziej. Spódniczki i sukienki odcinane w talii zaczęły się cieszyć jeszcze większym uznaniem. Zaczęto też nosić spodnie z wysokim stanem - za kolano lub do kostek. Talię osy podkreślano dodatkowo szerokimi paskami oraz bluzkami i koszulami zawiązanymi w talii. Bardzo modne były dopasowane, przylegające do ciała spódnice i sukienki. Za sprawą rozpowszechnienia rock 'n' rolla, który szybko stał się bardzo popularny, równie często ubierano te zwiewne i rozkloszowane. Sięgały kolan lub połowy łydek i doskonale nadawały się do tańca. Jeśli materiał nie miał być jednobarwny, wybierano takie wzory jak: grochy, pepitka i krata. Zarówno stroje żeńskie, jak i męskie były bardzo kolorowe. Najczęściej dobieranymi dodatkami były apaszki i chusty zawiązywane na głowie lub szyi, opaski, kokardy oraz ''kocie'' okulary i małe kapelusze. Z biżuterii kobiety wybierały zazwyczaj jedynie klipsy i sznury pereł. Noszono buty typu peep-toe (z odkrytym palcem) lub obcasy na cienkiej szpilce. Dominował mocny makijaż, a na oczach często rysowano kreskę, taką, jaką wylansowała Brigitte Bardot. Na dużo uwagi zasługują fryzury charakterystyczne dla lat 50. Ta dekada, to przede wszystkim nałogowe używanie wałków, lokówek i wynalazku tamtych lat - lakieru do włosów. Utrzymała się moda z początku lat 40. na włosy do ramion. Grzywka sięgała zazwyczaj do połowy czoła i były to najczęściej małe loczki. Włosy układano w miękkie fale lub mocno skręcone loki. Modne było też tapirowanie oraz związywanie w kucyk.

Co ciekawe, styl nastolatek był bardzo podobny do stylu kobiet w średnim wieku. To właśnie w tamtym okresie dziewczyny najbardziej przypominały swoje matki. Mocny makijaż, misternie układane fryzury, eleganckie sukienki - to wszystko sprawiało, że młode kobiety wyglądały na o wiele starsze, niż były w rzeczywistości.

Modę i styl lat 50. możemy zauważyć u takich ikon jak Brigitte, Marilyn czy Audrey. Doskonałym przykładem jest też  klasyk z 1978 roku - "Grease". W musicalu, którego akcja rozgrywa się właśnie w latach 50. główne role zagrały inne wielkie gwiazdy - John Travolta i Olivia Newton-John. Oprócz nich, w filmie uwagę przyciąga również postać Frenchy, koleżanki głównych bohaterów, granej przez Newton-John. Stroje, makijaż i fryzury wszystkich bohaterów są uosobieniem lat 50.

Niech żyje kobiecość!

SANDY
(Olivia Newton-John)


SANDY I DANNY
(Olivia Newton-John i John Travolta) 


FRENCHY


INNI
 

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.