Feb 18, 2013

MODA NA MARIĘ ANTONINĘ

Wielbiciele trendu, który zdominował ostatni sezon nie mają powodów do zmartwień. Tej zimy nie żegnamy się z barokiem! Zamiast tego, zastanawiamy się jak wiosną odnaleźć go na nowo. A wszystko to dzięki Karlowi Lagerfeldowi. który już w zeszłym roku przewidział, że moda na przepych nie skończy się na jednym sezonie. W dodatku to on swoim pokazem Chanel Cruise 2012/2013 zapoczątkował w modzie powrót do XVII i XVIII wieku.

Po nim, historię nagle pokochali inni wielcy projektanci i domy mody, interpretując ją każdy na swój sposób.
U Marchesy pojawiły się ogromne, bogato zdobione suknie, a Balmain zainspirował się sklepieniami barokowych pałaców. W tych trendach zakochali się też Aleksander McQueen, Roberto Cavalli, a przede wszystkim Dolce & Gabbana. Ci ostatni, duet włoskich projektantów, prawie wszystkie stroje ze swojej kolekcji Fall 2012 bogato obsypali złotem.

Pora pomyśleć o tym, kto był inspiracją dla projektantów i kto stanowi prawdziwy symbol barokowego przepychu. Ale, czy jest się nad czym zastanawiać? Nie! Tą osobą jest bez wątpienia Maria Antonina, jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w historii. Sam Karl Lagerfeld przyznał, że to właśnie ona była jego inspiracją kiedy przygotowywał kolekcję Chanel Cruise 2013. Co prawda, styl francuskiej królowej połączył z punkiem, więc kolekcja nie nawiązuje do niej w sposób oczywisty, ale pokaz odbył się w .... Wersalu. W takim wypadku nie ma wątpliwości, co do tego, na kim wzorował się projektant Chanel.

Żona Ludwika XVI, a tym samym królowa Francji. Bohaterka "afery naszyjnikowej''. Kobieta oskarżana o rozwiązłość seksualną. Wielbicielka życia w luksusie i przepychu, podczas gdy cały naród zmaga się z kryzysem. Nic dziwnego, że Maria Antonina do dziś szokuje i jest inspiracją dla wielu artystów. Jej historia interesuje nie tylko projektantów, ale też reżyserów, którzy kręcą o niej filmy, nawet po ponad 200 latach od jej śmierci na szafocie. W ostatnich latach wyprodukowano dwa filmy, które opowiadają o tej wielkiej skandalistce. "Maria Antonina" Sofii Coppoli przedstawia historię Marii Antoniny, taką jaką wszyscy znamy. Zwraca uwagę na takie wątki jak:  obojętność i oschłość ze strony męża, upragnione macierzyństwo oraz romanse. "Żegnaj, królowo" w reżyserii Benoita Jacquot ukazuje ostatnie dni królowej i króla Francji na dworze. W tym filmie duże znaczenie mają losy Sidonie Laborde, służki, która dażyła władczynię wielkim uznaniem. Nawet kiedy większość mieszkańców Wersalu opuściło królewską parę, Sidonie została i pomagała władczyni polepszyć jej opinię i ukryć liczne romanse.

W swoim filmie, Coppola dużo uwagi poświęciła miłości królowej do życia w luksusie i wydawania pieniędzy. Dzięki temu, na ekranie możemy podziwiać cudowne ubrania i ozdoby, które nosi główna bohaterka. Bogato zdobione suknie i drogocenna biżuteria to jedne z największych skarbów Marii Antoniny. Królowa jest w posiadaniu oszałamiającej ilość dodatków, takich jak: fantazyjne nakrycia głowy, wachlarze, ptasie pióra, rękawiczki ozdabiane. W każdej scenie pojawia się ubrana zupełnie inaczej. Tego nie można powiedzieć o Marii Antoninie w "Żegnaj, królowo". W tym filmie ubiór francuskiej władczyni znalazł się  na drugim planie. Kreacje królowej są przede wszystkim bardziej skromne. Suknie nie są obszyte milionem falbanek, koronek i haftów, a głowy często nie zdobi nic, oprócz włosów. Główna bohaterka nie zmienia też swojego ubioru tak często, jak ta w produkcji Sofii Coppoli. Która Maria Antonina mogłaby być inspiracją dla dzisiejszych projektantów? Która reprezentuje prawdziwy przepych i rzeczywistą modę epoki baroku?

MARIA ANTONINA PORTRETOWANA 
PRZEZ ÓWCZESNYCH MALARZY:


WIZERUNEK KRÓLOWEJ W FILMIE 
"MARIA ANTONINA'', SOFIA COPOLLA, 2006
W ROLI GŁÓWNEJ: KRISTEN DUNST

 

 STYL MARII ANTONINY W 
"ŻEGNAJ, KRÓLOWO", BENOIT JACQUOT, 2012
W ROLI GŁÓWNEJ: DIANE KRUGERKOLEKCJA KARLA LAGERFELDA
CHANEL CRUISE 2013

Pokaz Chanel Cruise 2013 w Wersalu
Modelka Cara Delevingne w kampanii reklamowej Chanel Cruise 2013

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.