Feb 9, 2013

(UKRYTA) MODA NA FOTOGRAFIACH ROBERTA DOISNEAU

Mieszkam tymczasowo we Francji i czuję się zobowiązana poszerzać swoją wiedzę nie tylko z zakresu francuskich obyczajów, ale też sztuki. Od dawna jestem zakochana w starych fotografiach, więc zawsze podczas pobytu za granicą szukam kartek pocztowych ze zdjęciami z XX wieku. 

Tutaj, we Francji, odkryłam na nowo Roberta Doisneau, paryskiego artystę żyjącego w latach 1912-1994. Był znakomitym fotografem ulicy, który na swoich zdjęciach przedstawiał przede wszystkim ówczesnych celebrytów i sceny z życia codziennego mieszkańców Paryża. Obiektami jego aparatu byli aktorzy, tancerze i cyrkowcy, a także cyganie, dzieci lub bezdomni. Fotografował zwykłych ludzi opalających się nad brzegiem Sekwany, przesiadujących w barze, przechodzących przez ulicę, jeżdżących na rowerach i bawiących się na podwórkach. 

Wynikiem jego zamiłowania do niepozowanych zdjęć i chęci uchwycenia życia ulicy, jest jego najbardziej znane dzieło - ,,Pocałunek przed Hotel de Ville" (1). Ze zdjęciem, które dziś zaliczamy do jednych z najbardziej romantycznych w historii, związana jest bardzo ciekawa historia. Otóż przez wiele lat fotografia domysłów na temat tego, kim są zakochani, których uwiecznił Doisneau. Po czterdziestu dwóch latach zagadka się rozwiązała - tajemnicza para pozwała fotografa do sądu za wykorzystanie ich wizerunku. Wtedy wyszło na jaw, że zdjęcie było pozowane, a całujący się Paryżanie to wynajęci aktorzy. Może to trochę rozczarowywać i częściowo obalać mit Francuza, jako znakomitego fotografa ulicy.

"LE BAISER DE L'HOTEL DE VILLE" ("THE KISS"),
Robert Doisneau, 1950
Na szczęście nie jest to jedyne zdjęcie Roberta Doisneau i możemy nadal przypuszczać, że większość jego fotografii została zrobiona z zaskoczenia. Możemy podziwiać inne jego dzieła - mniej znane, niewywołujące skandli i...ciekawsze. Zarówno pod względem estetycznym, jak i modowym! W wielu zdjęciach możemy znaleźć niepozorną stylizację, która po chwili wyda nam się niebanalna i z powodzeniem mogłaby być przeniesiona na dzisiejszą ulicę lub przyjęcie. Czasem dosłownie, a czasem z przymrużeniem oka.

''IL NEIGE AU STUDIO''
''UNIPRIX AVENUE DU GENERAL LECLERC''
''UNE FEMME PASSE''
"SABINE AZEMA DANS LE PARC DE SCEAUX''
''SABINE AZEMA ET LE BANDAGISTE''
''FOIRE DU TRONE''
''PLACE DE LA CONCORDE''
''TOURISTES A NOTRE DAME''
''FOUJITA AU PALAIS ROYAL''
''3 FEMMES MASQUEES''
''MONSIEUR ET MADAME JACQUES FATH''
''CATHERINE VERNEUI''
''GHISLAINE THESMAR DANS L'ATELIER''
''LA DECTYLO DU VERT GALANT''
''PRES DE SAINTE MAXIME''
''MAILLOT BLEU AU TELEPHONE'', Palm Springs
 czyli Ameryka oczami Paryżanina

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.