Mar 20, 2013

IRIS APFEL, czyli kiedy przestać bawić się modą

Jak brzmi moja odpowiedź na pytanie zawarte w tytule? Zdecydowanie: NIGDY! Najlepszym tego przykładem jest Iris Apfel. W młodości, ta przebojowa amerykanka pracowała dla prestiżowego Women's Wear Daily. Później, została żoną Carla Apfela i razem założyli firmę tekstylną Old Words Weavers. Wtedy właśnie jeszcze bardziej zainteresowała się stylizacją i wystrojem mieszkań. Projektowała wnętrza Białego Domu za kadencji dziewięciu kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych, od Trumana po Clintona. Ta 92-letnia (!) businesswoman, to jednak dla wielu przede wszystkim ikona mody.
Charakterystyczne elementy wyglądu Iris? Siwe (jak mówią niektórzy, srebrne), krótkie włosy, wielkie czarne okulary i cała paleta barw. Jej stylizacje są świetnym przykładem zgrabnego łączenia haute couture z ubraniami bardzo tanimi lub ręcznie wykonywaną biżuterią. Często nosi ubrania w stylu boho i jest to wynikiem czerpania inspiracji z licznych egzotycznych podróży. Według Iris Apfel, w stroju najważniejsze są wszelkiego rodzaju dodatki, a przede wszystkim biżuteria. Chociaż może się wydawać, że miała już na sobie wszystko, nadal zaskakuje doborem akcesoriów. Oprócz mnóstwa bransolet sięgających zazwyczaj do łokci czy ogromnych (naprawdę ogromnych) naszyjników, zakłada...obrożę dla słonia lub końską uprząż.

Iris Apfel nie tylko trzyma się świetnie, ale cały czas aktywnie działa w branży modowej. Bierze udział w kampaniach reklamowych, wykłada na spotkaniach poświęconych modzie, pojawia się na okładkach i pierwszych stronach prestiżowych pism. Nadal z pasją poświęca się stylizacji, zajmuje się między innymi wystrojem witryn sklepowych w Barney's. Zimą 2011 roku, w sklepach marki kosmetycznej MAC pojawiły się produkty sygnowane właśnie przez Iris Apfel. W skład linii wchodzą m.in. cienie do powiek, szminki czy lakiery do paznokci, wszystko w bardzo żywych kolorach. To sprawia, że kosmetyki trafnie odzwierciedlają jej upodobania i sposób, w jakim sama się maluje. Co więcej, ich nazwy to m.in. Pink Pigeon, Party Parrot czy Toco Toucan, co nawiązuje do drugiej wielkiej pasji amerykanki, jaką są ptaki. Wcześniej, w 2005 roku, Metropolitan Museum of Art, a właściwie jego sekcja Costume Institute, przygotowało wystawę poświęconą stylowi Iris - Rare Bird of Fashion: The Irreverent Iris Apfel. Ona sama wzięła w tym duży udział, ponieważ pomagała wybierać kreacje, które zostały zaprezentowane.

To, co najbardziej rzuca się w oczy nie tylko w wyglądzie, ale też w postawie życiowej Iris to odwaga. Dzięki niej przechodzimy przez życie tak, jak chcemy. Nie mamy trudności ze stawianiem sobie wysokich celów, z byciem ciekawym otaczającego nas świata, ze spełnianiem marzeń za wszelką cenę, z pokazywaniem swojego prawdziwego oblicza, z robieniem tego, na co mamy ochotę. I to jest właśnie najważniejsze.


 
W KAMPANII REKLAMOWEJ DLA FIRMY MAC
WYSTAWY POŚWIĘCONE STYLOWI IRIS APFEL
 

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.