Mar 7, 2013

MAD MEN - lata 60. w najlepszym wydaniu

Mowa o latach 60.? Tu nie może zabraknąć wzmianki o najpopularniejszym serialu, którego akcja toczy się właśnie w tamtej dekadzie - Mad Men.
 
Produkcja ta opowiada o życiu prywatnym i zawodowym pracowników wielkiej agencji reklamowej. Oprócz Dona Drapera, dyrektora kreatywnego agencji, a zarazem głównego bohatera i skandalisty, najwięcej uwagi zwracają trzy kobiety. Pierwsza z nich to Joan Holloway, szefowa sekretarek agencji. Marilyn Monroe w wersji rudej. Dlaczego? Ponieważ kiedy przechodzi skupia na sobie uwagę wszystkich mężczyzn. Ponieważ jest odważna, pewna siebie i świadoma własnej wartości. Ponieważ ubiera się o wiele bardziej wyzywająco niż inne bohaterki i najbardziej podkreśla swoje kobiece kształty. Druga przedstawicielka płci pięknej znacznie różni się od Joan. Jest nią Peggy Olson, nieśmiała, lecz szalenie ambitna i inteligentna sekretarka.  Oglądając serial możemy być świadkiem jej niezwykłej przemiany w coraz odważniejszą kobietę, która wie czego chce. Razem z charakterem, zmienia się także jej sposób ubierania się. Moim zdecydowanym faworytem jest styl trzeciej bohaterki, Betty Draper. Jest to typowa kobieta tamtych lat, uważa, że najważniejszy jest perfekcyjny wygląd, ponieważ pomaga zdobyć dobrego męża. Jej światopogląd i charakter bardzo dobrze oddaje styl, w jakim się ubiera. Jej stroje muszą być nienagannie dobrane, eleganckie i stosowne do każdej sytuacji. Mają nie rzucać się w oczy, ponieważ w według jej konserwatywnych zasad, kobieta powinna być tylko idealną panią domu i ozdobą męża. Nie bez powodu porównuje się tę postać do Grace Kelly.

Wszystkie bohaterki noszą charakterystyczne dla ówczesnych czasów kreacje i podkreślają swoje kobiece kształty. Popularne są sukienki podkreślające talię, m.in. o kształcie litery A i ołówkowe spódnice, obowiązkowo sięgające do kolan.  Są gładkie i jednokolorowe lub ozdobione wzorami w postaci figur geometrycznych, m.in. krat i pasków. Najchętniej wybierane kolory to granat, bordo, butelkowa zieleń, szary. Coraz większą rolę przywiązuje się do dodatków, m.in. biżuterii. Kobiety zakładają buty na małych obcasach (około 1,5 cm) lub zupełnie płaskie. Dzięki głównym bohaterkom Mad Men to kwintesencja, a wręcz hołd dla mody lat 60. XX wieku. Na uwagę zasługują też charakterystyczne dla tamtego okresu. Serial wiernie oddaje ówczesne trendy, bohaterki noszą misternie upięte koki i grzywki z małych loczków do połowy czoła. Nie zapomniano też o wielkiej popularności fryzur typu pixie, flip i beehive.

Nie można też zapomnieć o modzie męskiej. Mad Men skupia na niej dużo więcej uwagi niż wiele innych seriali, i tych z lat 60., i tych współczesnych. Bo jak w tamtych czasach szacowany, wysoko postawiony gentleman mógł nie przejmować się swoim wyglądem? Styl głównych bohaterów jest według mnie godny naśladowania, niezależnie od tego, czy żyjemy w roku 2013, czy pięćdziesiąt lat wcześniej. Niejeden mężczyzna XXI wieku uważający się za eleganckiego i szykownego mógłby brać z nich przykład.

Po dogłębniejszemu przyjrzeniu się tej produkcji, jej stylistka, Janie Bryant, to dla mnie geniusz serialowej stylizacji. Na równi z osobami, które pracowały przy kreacjach bohaterów Plotkary, Seksu w wielkim mieście oraz Carrie Diaries. Nic dziwnego, że serial zdobywał nagrody Emmy za najlepsze fryzury, charakteryzację oraz kostiumy aż kilka lat z rzędu.

~ Poniżej stylizacje z wszystkich sześciu sezonów serialu uzane według mnie za najciekawsze.

JOAN HOLLOWAY
PEGGY OLSON
 

 BETTY DRAPER
WIĘCEJ BOHATERÓW

MODA MĘSKA:

 DON DRAPER
INNI
fashionfromart.blogspot.com


Czy wiecie, że w internetowym sklepie Bonprix.pl możecie znaleźć ubrania, m.in. właśnie w stylu lat 60? Poniżej kilka propozycji:
http://www.bonprix.pl/style/sukienka-drapowana-17619907/?catalogueNumber=969269&category=114&type=image&return=refhttp://www.bonprix.pl/style/spodnica-olowkowa-80619096/?catalogueNumber=948270&category=1696&type=image&return=ref 
http://www.bonprix.pl/style/spodnica-olowkowa-121730795/?catalogueNumber=931225&category=1696&type=image&return=ref
http://www.bonprix.pl/style/czolenka-95855524/?catalogueNumber=915107&category=958&type=image&return=refhttp://www.bonprix.pl/style/czolenka-114742285/?catalogueNumber=949232&category=958&type=image&return=ref

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.