Mar 24, 2013

modny LAKIER DO WŁOSÓW

Lakier do włosów to jeden z moich ulubionych musicali. Dokładniej, plasuje się na trzecim miejscu, zaraz po Grease i Mamma Mia! Lubię go przede wszystkim za niesamowitą pozytywną energię, którą przekazuje każdym kadrem, każdą piosenką, każdym pięciominutowym fragmentem. Nic dziwnego, lata 60. to najbardziej roztańczona, kolorowa i wesoła dekada XX wieku.

Okazuje się, że nie tylko ja uwielbiam ten film. Produkcja z 1988 roku zyskał tak duże uznanie i popularność, że sześć lat temu postanowiono nakręcić jego remake. W nowszej wersji słynnego musicalu zagrały takie gwiazdy jak John Travolta, Michelle Pfeiffer czy Zac Efron.

Chociaż akcja filmu dzieje się w latach 60., modę Lakierów do włosów można kojarzyć i z tą, i z poprzedzającą ją dekadą. Chociaż w ubiegłym stuleciu powstał wyraźny podział na dziesięciolecia, które bardzo się różnią, nic nie zmieniało się z dnia na dzień. Biorąc pod lupę konkretne filmy nie da się wrzucić wszystkich bohaterów do jednego worka. Najważniejszymi tego powodami są gusta osobiste lub bunt i odwieczne kłótnie dwóch pokoleń - rodziców i ich dzieci. Te czynniki wpływające na styl i modę bardzo dobrze tłumaczy omawiany film. To właśnie w Lakierze do włosów główna bohaterka mówi z beznadzieją w głosie do swojej matki: "Oh mother! You're so fifties!". Jako że w musicalu przedstawione są sylwetki przedstawicieli obu pokoleń, musical możemy utożsamiać zarówno z latami 60., jak i 50.

Jak sama nazwa wskazuje w tych filmach trzeba zwrócić uwagę nie tylko na stroje, ale też wyszukane fryzury. Zazwyczaj stanowiły one nie dopełnienie wyglądu, a główny punkt programu! W tamtych czasach kobiety poświęcały im mnóstwo czasu. Całymi godzinami farbowały je i modelowały na rozmaite sposoby. Starania o idealną fryzurę spędzały im sen z powiek, bo spanie z kilkunastoma wałkami na głowie nie jest niczym przyjemnym...Doceńmy to i włosom głównych bohaterek przyjrzyjmy się dokładniej niż zazwyczaj. 

Poniżej kadry z oryginalnego Lakieru do włosów i jego nowszej wersji. Który lepszy?

"LAKIER DO WŁOSÓW", 1988, reż. John Waters

"LAKIER DO WŁOSÓW", 2007, reż. Adam Shankman

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.