Mar 18, 2013

RYSUNKOWA MODA u ROYa LICHTENSTEINa

Roy Lichtenstein. Amerykański grafik, malarz, rzeźbiarz. Obok Warhola, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Jego pierwszym dziełem z tego gatunku był Look Mickey (zdjęcie). W większości jego obrazów można znaleźć odniesienia do komiksów i prac innych artystów. Podczas tworzenia, inspirował się reklamami i rzeczami codziennego użytku. W swoich grafikach uwieczniał realia współczesnych sobie czasów. Wszystkie dzieła przedstawione poniżej powstały w latach 60. Co mają bezpośrednio wspólnego z modą? Prawie nic i to właśnie przykład tego, że można ją znaleźć niemalże wszędzie. Na wybranych przeze mnie obrazach widać przede wszystkim typowe dla tamtej dekady fryzury i makijaże. Warto zwrócić uwagę na dodatki, takie jak beret czy rękawiczki, które były w latach 60. dość popularne. Żadna postać nie jest pokazana w całości, ale można zauważyć chociaż kawałek ich kreacji. Są one dosyć charakterystyczne i nawet kołnierz czy wzór na płaszczu pozwalają rozpoznać, jakie czasy przedstawił artysta.

Nie byłabym jednak sobą gdybym nie wplotła w ten temat jeszcze więcej mody. I to tej prawdziwej, a nie takiej, która być może narodziła się tylko w mojej wyobraźni. Jak się okazuje, dzieła Roya Liechtenstein są ponadczasowe, a inspirację czerpią z nich nawet projektanci. Na ostatnim londyńskim Fashion Week'u wiele domów mody pokazało kreacje, które przywodzą na myśl grafiki tego artysty. Większość tych dzieł nie ukazuje nawet ludzi. Mięso, sceny z samochodami czy jednen z najbardziej znanych obrazów, "Whaam!" zainspirowały takich projektantów jak Tom Ford czy J.W. Anderson.

Jeśli jesteście zainteresowani dziełami Lichtensteina, a także praca innych artystów, koniecznie zajrzyjcie na stronę Artsy.net!

MODA W DZIEŁACH ROYA
"Forget it! Forget me!", 1962
"I know...Brad'', 1964
"M-Maybe", 1965
"Girl at the Piano", 1963
"Crak! Now, mes petits...pour la France!", 1963
"Girl with Ball", 1961
"In the Car", 1963
* Strój kobiety na tym zdjęciu przypomina mi trochę sąsiadkę tytułowego "Absolwenta".
"Worls's Fair Mural", 1963
"Aloha", 1962
"Marilyn Monroe", 1966
"Masterpiece", 1962
DZIEŁA ROYA W MODZIE

Christopher Kane, autumn/winter 2013, London Fashion Week
"Meat", 1962
 J.W. Anderson, autumn/winter 2013, London Fashion Week
"In the car", 1963
 Michael van der Ham, autumn/winter 2013, London Fashion Week
"Nude on the beach", 1977
 Tom Ford, autumn/winter 2013, London Fashion Week
"Whaam!", 1963
 

1 comment:

  1. hehe jako fanka sztuki współczesnej zdradzę, że Roy jest na mojej liście 10 the best of artist
    praktycznie zawszę płaczę wpatrując się w M-maybe. ale może tylko dlatego, że oglądam go tylko wtedy, gdy mam doła.

    ReplyDelete

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.