Mar 6, 2013

Lata 60. w słynnych produkcjach filmowych. SWINGING LONDON I MODSI

Czerpanie inspiracji z zakresu mody i stylu lat 60. jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie chcieć i sięgać po odpowiednie źródła. Wiele filmów, których akcja rozgrywa się w tamtej dekadzie stało się bardzo popularnymi kinowymi klasykami W tej kwestii na największe wyróżnienie zasługuje sześć obrazów, a wśród nich takie perełki jak Absolwent, Powiększenie czy hit sprzed dwóch lat - Służące. Każdy z nich to zdobywca wielu (często ponad dziesięciu) najbardziej prestiżowych nagród filmowych - Oskarów, Złotych Globów, Cezarów oraz muzycznych - Grammy. Przyjrzeć się można nie tylko niebanalnej fabule tych produkcji oraz ciekawym sylwetkom bohaterów i ich specyficznemu stylowi życia. Poniższe filmy wiernie oddają też modę sprzed pięćdziesięciu lat oraz charakter powstałych w tamtym okresie zjawisk - swinging London i subkultury modsów.


~

We włoskim dramacie psychologicznym w roli głównej możemy podziwiać fantastyczną Monicą Vitti , notabene muzę reżysera, Michelangelo Antoniniego. Grana przez nią bohaterka to postać tragiczna, kobieta cierpiąca na chorobę psychiczną, którą ukrywa przed mężem. Jej styl stanowi kwintesencję mody lat 60. Zielony płaszcz (widoczny na jednym z kadrów), w którym pojawiła się w pierwszych i ostatnich scenach, jest jedną z najbardziej znanych kreacji w filmach tamtej dekady.
CZERWONA PUSTYNIA, 1964, reż. Michelangelo Antonini

Niewątpliwy klasyk wśród filmów powstałych w omawianej dekadzie. Absolwent to film kultowy, oglądany chętnie przez wszystkie pokolenia, nawet dziś, ponad czterdzieści lat po premierze. Opowiada historię młodego chłopaka, który nawiązuje romans ze starszą sąsiadką, a później zakochuje się w jej córce. Razem z głównym bohaterem możemy obserwować przemiany obyczajowe w amerykańskim społeczeństwie i zastanowić się nad tym, co jest moralne, a co nie. Warto zwrócić również uwagę na stylizacje, a w szczególności stroje sąsiadki tytułowego absolwenta.
ABSOLWENT, 1967, reż. Mike Nichols
 

Obok Absolwenta, prawdopodobnie druga najbardziej znana produkcja filmowa omawianego dziesięciolecia. Podobnie jak następne wymienione filmy, jest to przykład twórczości opowiadającej o przedstawicielach subkultury modsów i swinging London, zjawiska charakterystycznego dla lat 60. Oprócz ukazania stylu życia młodych ludzi żyjących w tamtym okresie, obraz wiernie oddaje też modę. Dlaczego? Ponieważ głównym bohaterem jest młody fotograf, który wykonuje sesje zdjęciowe dla modowych pism! 
POWIĘKSZENIE, 1966, reż. Michelangelo Antonini

Następny genialny przykład swingującej stolicy Anglii. Opowiada historię Georgy, młodej kobiety, która postanawia wychować dziecko swojej współlokatorki. Staje też przed dylematem miłosnym, ponieważ o jej serce walczą ojciec dziecka i zamożny mężczyzna, który proponuje jej, by została jego utrzymanką. Rolę tytułowej bohaterki zagrała Lynn Redgrave, ceniona brytyjska aktorka. W tym filmie, styl bohaterek wydaje się być nieco poważniejszy, m.in. przez chustę, którą nosi na głowie Georgy.
GEORGY GIRL, 1966, reż. Silvio Narizzano

Akcja tej produkcji odbywa się w tym samym mieście, tym samym okresie, a bohaterami są ludzie w podobnym wieku i żyjący w podobny sposób. Tym razem dwie dziewczyny przyjeżdżają do brytyjskiej stolicy, aby dopiero poznać życie jej mieszkańców. Z tej rzekomej satyry na londyński styl bycia możemy się całkiem dużo dowiedzieć o modzie lat 60.
SMASHING TIME, 1967, reż. Desmond Davis

Na koniec film współczesny, którego akcja rozgrywa się w latach 60. Obraz Służące podobnie jak wcześniejsze pozycje, zgarnął mnóstwo nagród, w tym te najbardziej szanowane w branży filmowej. Można w nim znaleźć bardzo ciekawe stylizacje, które dają szeroki ogląd na styl opisywanej dekady. W tym filmie do strojów bohaterek przywiązano dużą wagę, a dzięki temu stanowi nieopisane źródło modowych inspiracji. Jeśli oczywiście można mówić o modzie w obliczu problemów jakie porusza ta produkcja, a tym samym trudności z jakimi zmagała się Ameryka w tamtym okresie.

SŁUŻĄCE, 2011, reż. Tate Taylor

Czy wiecie, że w internetowym sklepie Bonprix.pl możecie znaleźć wiele ubrań, butów czy dodatków, które świetnie odzwierciedlają styl dekady, w której toczy się akcja powyższych produkcji? Oto kilka propozycji:
http://www.bonprix.pl/style/sukienka-drukowana-91657582/?catalogueNumber=921573&category=114&type=image&return=ref
http://www.bonprix.pl/style/sukienka-94016773/?catalogueNumber=978009&category=114&type=image&return=refhttp://www.bonprix.pl/style/spodnica-39667753/?catalogueNumber=951598&category=1696&type=image&return=ref
http://www.bonprix.pl/style/czolenka-95522843/?catalogueNumber=978339&category=958&type=image&return=ref


~ w następnym poście mnóstwo wartych uwagi stylizacji z Mad Men, najbardziej stylowego serialu o latach 60!

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.