Mar 12, 2013

TROCHĘ O MUSZCE I KRWACIE

Bez krawata garnitur wygląda nijako, a surdut i frak bez muszki po prostu tracą swój czar. Przede wszystkim jednak, nieobecność tych elementów sprawia, każdy męski strój formalny wygląda mniej formalnie i elegancko. 

Historia krawata sięga bardzo dawna, a mianowicie czasów przed naszą erą! W tym czasie w Chinach pierwszy cesarz kolekcjonował Terakotową Armię. Jednym z elementów stroju należących do niej żołnierzy była chustka zawiązana na szyi, która bardzo przypomina dzisiejszy krawat. Podobne dodatki ubierali żołnierze rzymscy. Dużo lat później, w XVII wieku takie kolorowe ozdoby zauważono u chorwackich oficerów. Stało się to na dworze francuskim, a król tak upodobał sobie ówczesne ''krawaty'', że weszły na stałe do elementów mody wyższych sfer i zostały rozpowszechnione na całą Europę.
Kto by pomyślał, że krawat, dzisiaj ubierany do eleganckiego, formalnego stroju, ma korzenie w odzieniu wojskowym! W czasach najnowszych, zmieniała się przede wszystkim jego długość i szerokość. Początkowo był dość krótki, ale stopniowo go wydłużano. Jego szerokość ulegała zmianom przyjmując 5 centymetrów lub podwajając lub potrajając tę wartość. Co ciekawe, dziś ustalono najbardziej odpowiednią. Jest to około 8-8,5 cm i większość czołowych marek produkuje krawaty tylko w takim wymiarze.


Muszka to wariacja na temat kroju, koloru, materiału, wzoru...Choć jest mniejsza, ma dużo więcej możliwości zmiany swojego wyglądu. Dzisiaj najpopularniejszymi rodzajami muszek są butterfly, bat's wing, muchy proste czy  z zakończeniem typu diamond. Jej historia nie sięga czasów tak zamierzchłych jak historia krawata. Pierwsze tego typu dodatki pojawiły się w wieku XVII, kiedy to miały jedynie pomagać w wiązaniu krawatów. Były wtedy o wiele większe, ale z czasem ich wielkość zmniejszono. Stało się tak w wyniku wzrostu ich popularności i tego, że zaczęto je nosić zamiast krawatów. Najważniejszą zmianą w historii muszki nie jest jednak modyfikacja wielkości czy sposobu wiązania, ale funkcji jaką pełni. Obecnie to nie tylko symbol dobrego smaku. Jest to także oznaka śledzenia trendów, a przede wszystkim oryginalności i nieprzeciętności.

Dziś, według zasad właściwego ubioru, trzeba zwrócić uwagę na materiał. Krawaty wykonane z tworzyw sztucznych są w złym guście. Najbardziej pożądane są jedwabne, a na następnych miejscach plasują się  te wykonane z wełny i wełnianego lub bawełnianego trykotu. Kolor? Tutaj zasada najbardziej oczywista, powinien być dobrany do koszuli i garnituru. W przypadku muszki wszystkie te kryteria również mają duże znaczenie. Wybór wzoru, koloru i materiału zmienia cały jej charakter. Te o krzykliwych kolorach i dużej ilości wzorów są z pewnością mniej formalne, niż te gładkie i ubrane w stonowane kolory. Łatwo też zapamiętać, że bardziej eleganckie od muszek wełnianych są jedwabne. Uwagę należy też poświęcić ich wielkości. Aby nie wyglądać dziwnie, muszkę należy dobrać tak, aby nie była szersza niż szyja, jej końce nie wystawały poza czubki kołnierzyka lub rozstaw oczu.
A jak z tymi zasadami radzą sobie mężczyźni w znanych filmach? Dziś za przykłady różnych sposobów noszenia krawata i muszki posłużą bohaterowie produkcji, które zostały nominowane do tegorocznych Oscarów.

"OPERACJA ARGO", reż. Ben Affleck
wygrana w kategorii: najlepszy film
*Przykłady, jak ubarwić strój wzorzystym, kolorowym krawatem. Czy bohaterom tej sceny się to udało?


JW
*W tym kadrze warto zwrócić uwagę na dość oryginalny sposób założenia krawata. Zamiast na pozostać na zewnątrz, został on wsadzony...do środka koszuli.
"WRÓG NUMER JEDEN", reż. Mark Boal
nominacja w kategorii: najlepszy film
*Chociaż nie ma typowego koloru głębokiej czernii, a materiał nie ejst zupełnie gładki, krawat ten jest przykładem klasyki i elegancji.
"LINCOLN", reż. Tony Kushner
nominacja w kategorii: najlepszy film
*Bohaterowie powyższej produkcji mają na szyjach dodatki zawiązane w trochę inny sposób niż robi się to dziś. Przypominają nawet bardziej proste kawałki lśniącego materiału, niż typowe, klasyczne muszki. 
"NĘDZNICY", reż. Wiliam Nicholson
wygrana w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa (Anne Hathaway), charakteryzacja, dźwięk
nominacja w kategorii: najlepszy film, najlepszy aktor (Hugh Jackman), kostiumy, scenografia, piosenka ("Suddenly")
*Akcja filmu rozgrywa się w czasach m.in. rewolucji francuskiej. W tamtym okresie nadal popularne były ozdoby bardziej przypominające chusty niż dzisiejsze krawaty.
"DJANGO", reż. Quentin Tarantino
wygrana w kategorii: najlepszy aktor drugoplanowy (Christoph Waltz), scenariusz oryginalny
nominacje w kategorii: zdjęcia, montaż efektów dźwiękowych
Jeden z głównych bohaterów nosi krawat przewiązany specyficznie. Dziś uchodziłoby to za przejaw braku elegancji.
"LOT", reż. John Gatins
nominacja w kategorii: najlepszy aktor (Denzel Washington), scenariusz oryginalny
*Przykład dobrania krawatu do stroju służbowego.
"KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA. MOONRISE KINGDOM", reż. Wes Anderson, Roman Coppola
nominacja w kategorii: scenariusz oryginalny
*Na zdjęciu widać popularnego "śledzia'', dość...przykrótkiego.
"ANNA KARENINA", reż. Tom Stoppard
wygrana w kategorii: kostiumy
nominacje w kategorii: zdjęcia, scenografia, muzyka
*Na szyi bohatera drugoplanowego widać dużą, ozdobną muszkę. Może zbyt okazałą? Jak na dzisiejsze czasy na pewno.
"HITCHCOCK", reż. Sacha Gervasi
nominacja w kategorii: charakteryzacja
*Tak(ą) muszkę nosiło się w czasach Alfreda Hitchcocka!Oprócz o muszce i krawacie, elegancki mężczyzna nie powinien także zapomnieć o stylowych akcesoriach i dodatkach. Takie znajdzie np. w internetowym sklepie Egalanteria.com.pl/. 
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-63749-Pasek-Meski-TOMMY-HILFIGER-Carson-3-5-Cm-Adjusta-BM56921303-990-.html
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-53719-Pasek-Meski-TOMMY-HILFIGER-Denton-Belt-BM56919986-257.html
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-17525-Saszetka-Arwel-611-2014.html
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-52593-Teczka-VERSO-30937499B.html

http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-35050-Duzy-Portfel-Meski-PUCCINI-P-20439-1.html

http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-63079-Duzy-Portfel-Meski-TOMMY-HILFIGER-Eton-CC-And-Coin-Poc-BM56921061-201.html
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-10267-Portfel-Meski-OCHNIK-PL-190.html
http://www.egalanteria.com.pl/product-pol-59921-Teczka-TOMMY-HILFIGER-Sheldon-Messenger-BM56921129-210.html

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.