May 25, 2013

MODA W KRZYWYM ZWIERCIADLE

Poniżej obiecane w ostatnim poście najciekawsze prace włoskiego rysownika Alexsandro Palombo. Tym razem nie mają one nic wspólnego z anoreksją. Jak widać, dla tego artysty moda, a raczej to, co się za nią kryje, to niewyczerpane źródło inspiracji. Zwraca uwagę na najbardziej sporne i szokujące stereotypy, osobistości i bieżące wydarzenia.  Wśród jego największych ofiar są Anna Wintour, Carine Roitfield, Karl Lagerfeld czy Hedi Slimane. W ostatnich latach poruszył wszystkie najbardziej dyskusyjne kwestie, które są nieodłączną częścią modowego show-biznesu. Zwrócił uwagę na problem zbyt młodych modelek, wykorzystywania obywateli krajów trzeciego świata, noszenia futer, oszust prawnych kryjących się za wielkimi fortunami, poglądów antysemickich czy problemów z narkotykami. Bez najmniejszych skrupułów obśmiewa to wszystko, a zarazem piętnuje. Jak widać po pracach wsłoskiego artysty, świat mody jest pełen kontrowersji.
WOJNY DOMOWE
Alexandro Palombo wyśmiewa spory, a wręcz wojny między najważniejszymi ludźmi w świecie mody i wszechobecną tam rywalizację. Jedną z jego najczęstszych ofiar jest Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego Vogue. Na powyższym rysunku ubrał ją w strój symbolu Amryki, Uncle Sama i ustawił obok Angelicy Cheung, redaktor naczelnej chińskiego Vogue.
PROJEKTANCI I DYREKTORZY WIELKICH DOMÓW MODY
Są najczęstszą inspiracją rysownika, kiedy tworzy swoje dzieła. Bardzo wielu z nich ośmieszył, ubierając w pieluchy.
 KARL LAGERFELD
Dyrektor Chanel i Fendi to najczęstsza ofiara Alexandro Palombo wśród projektantów. Na powyższym przykładzie asrtysta wyśmiewa kolaborację Lagerfelda z Coca-Colą, w której zaprojektował butelki.
Rysownik tak nie lubi niemieckiego projektanta, że najchętniej widziałby go...martwego!
CHRISTIAN LOUBOUTIN
Twórca najbardziej pożądanych szpilek świata był prowokatorem jednej z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat, które dotyczyły mody. A co stało się jej przyczyną? Symbol jego marki, czyli czerwona podeszwa. Projektant oskarżył dom mody Yves Saint Laurent o to, że bezprawnie użyli tej barwy na podeszwie jednego ze swoich modeli. Sprawa zakończyła się sukcesem Louboutina, a sąd uznał, że będzie miał wyłączne prawo do używania czerwonej podeszwy. Pośrednio zatriumfował jednak również dyrektor YSL. Jego model nie łamie tego prawa, ze względu na to, że czerwona jest nie tylko podeszwa, a całe buty.
 HEDI SLIMANE
Można pokusić się o stwierdzenie, że rysownik wręcz nienawidzi nowego dyrektora artystycznego Yves Saint Laurent, Hedi Slimana. Uważa, że psuje wizerunek tego domu mody (m.in. przez zmienienie nazwy na Saint Laurent Paris) i jest na dobrej drodze do jego całkowitego zbezczeszczenia.  Stworzył wiele karykatur przedstawiających Slimane jako człowieka, którego piętnują wszyscy wielcy świata mody. 
 JOHN GALLIANO
Trzeci najbardziej znienawidzony przez Alexandro Palombo projektant. Rysownik piętnuje go za jego pijacki wybryk, kiedy to obrzucił kobietę antysemickimi wyzwiskami i powiedział, że kocha Hitlera. Został za to usunięty ze stanowiska projektanta Diora i odrzucony przez środowisko modowe. Dostał jednak drugą szansę (za wstawiennictwem Anny Wintour) i tego Palombo nie może przeboleć.
NARKOTYKI W MODZIE
 Artysta wysuwa śmiałą tezę, że światem mody rządzą narkotyki. Powyżej Allegra Versace i Hedi Slimane.
 PLAGIATY
Zazwyczaj to wielkie domy mody oskarżają wielkie innych o wykorzystywanie swoich pomysłów, czy to wielkie sieciówki czy siebie nawzajem. Tutaj Palombo znowu krytykuje, ponieważ to on wytyka projektantom takie występki. Najbardziej uwziął się na dom mody Moschino i jego kolekcję na wiosnę/lato 2013. Uważa, że jest łudząco podobna do projektów Francuza Andre Courreges sprzed lat. Ośmiesza też takich modowych gigantów jak Dior i Celine.
 SPORY PODATKOWE
W ostatnich latach stały się tematem bardzo popularnym. Na powyższych karykaturach rysownik przedstawił najważniejsze z nich. Po lewej Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, a tym samym czwarty najbogatszy człowiek na świecie. Pod koniec zeszłego roku przeniósł swoją fortunę do Belgii, po tym jak prezydent Francji, Francois Hollande ustanowił bardzo wysoki podatek dla obywateli zarabiających powyżej miliona euro. Po prawej, Domenico Dolce i Stefano Gabbana, którzy zostali oskarżeni o oszustwa podatkowe. Włoski rząd nałożył na nich grzywnę w wysokości ponad 343 milionów euro.

 PRAWA ZWIERZĄT
Palombo oskarża modowych dyktatorów - Carine Roitfield, byłą redaktor naczelną francuskiego Vogue, Annę Wintour i Karla Lagerfelda, o propagowanie mody na noszenie futer. Najbardziej piętnowanym przez niego domem mody jest Fendi, który słynie z używania materiałów zwierzęcych. Jego dyrektorem artystycznym jest Lagerfeld i to właśnie on w 1966 roku zaprojektował pierwszą kolekcję futer dla Fendi, która okazała się wielkim hitem.
 SPORY O WAGĘ
Mimo obecności wielu stereotypów, w modowym światku nic nie jest albo białe, albo czarne. Mimo, że Karl Lagerfeld uważany jest za prowokatora anoreksji wśród młodych dziewczyn, wiele ludzi rządzących modą dużo brakuje do rozmiaru 0. Są nimi na przykład projektant Lanvin Paris, Albert Elbaz i Suzy Menkes, dziennikarka International Herald Tribune.
 ZBYT MŁODE MODELKI
Artysta piętnuje zatrudnianie nieletnich modelek, według niego zbyt młodych do wykonywania tego zawodu. Wiele dyskusji na ten temat wywołały kontrowersyjne zdjęcia we francuskim Vogue, z dziewczynkami w roli dorosłych kobiet. Sesja Cadeux (Prezenty) posłużyła Palombo za tło do hasła Prezenty, Idealny Prezent dla Pedofili. Po prawej stronie widać karykaturę Thylane Blondeau, 12-letniej modelki, która wzięła udział w tej sesji, a zarazem najsłynniejszej młodocianej modelki. Na rysunku dziewczynka nosi prowokujący strój i makijaż, ale jej szpilki są za duże, a szminka połączona jest ze smoczkiem. Na rękach trzyma dziecko, sama nim będąc.
WYKORZYSTYWANIE KRAJÓW TRZECIEGO ŚWIATA
Przez swoje prace bloger sprzeciwia się też przeciw wykorzystywaniu pracowników z biednych, słabiej rozwiniętych krajów. Ma na myśli te, w których swoje fabryki mają wielkie sieciówki. Logo United Colors of Benetton zmienił zastępując słowo colors słowami ofiary i ocaleni. Zadowoloną dyrektorkę kreatywną H&Mu, Margaretę Van Den Bosch usadowił na nagrobku z napisem RIP Niewolniczy pracownicy Bangladeszu. Oba symbole umieścił na tle szokujących zdjęć z państw azjatyckich. 
BRAD PITT
Na powyższej pracy Alexandro Palombo ośmiesza Brada Pitta za jego współpracę z domem mody Chanel. Popularny aktor jest pierwszym mężczyzną, który stał się twarzą kultowego zapachu Chanel No 5.
DAVID BECKHAM
Po ogłoszeniu przez jednego z najlepszych piłkarzy świata zakończenia kariery sportowej, Palombo zastanawia się co dalej. Zostanie ambasadorem Nike? Posunie się dalej i nawiąże współpracę z Chanel, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent albo Fendi? A może założy własny dom mody? W końcu ma na swoim koncie duże doświadczenie w tej dziedzinie - niedawno wystąpił przecież w reklamie bielizny.
STEREOTYPY ŚWIATA MODY
Alexandro Palombo do każdego z czterech projektantów dobrał zasadę, która według niego mogłaby stać się ich zawodowym motto. Wszyscy zostali przedstawieni jako Uncle Sam na typowym plakacie, który stał się symbolem USA. Zamiast typowego sloganu I WANT YOU FOR U.S. ARMY, John Galliano mówi o Nazi Chic, co ma być odniesieniem do jego pijackich pochwał nazizmu. Albert Elbaz, jeden z niewielu grubych projektantów mówi o otyłości w przeciwieństwie do Karla Lagerfelda, który propaguje nadmierną chudość. Donatella Versace chce natomiast plastikowych lalek zamiast naturalnej urody, co nawiązuje do wyglądu jej samej.

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.