Jul 3, 2013

SZALONE LATA 20

Ci, którzy chociaż trochę interesują się modą i śledzą trendy w tej dziedzinie, wiedzą już pewnie, czym charakteryzuje się moda lat 20. To dlatego, że w zeszłym roku to właśnie ta dekada była jedną z głównych sensacji. Rok wcześniej, typowe dla niej stroje, dodatki czy obuwie zawojowały wybiegi na najważniejszych Tygodniach Mody. Stało się tak m.in. za sprawą rozpoczęcia wówczas zdjęć do filmu Wielki Gatsby. Z epoką jazzu kojarzą się przede wszystkim sukienki z opuszczonym stanem, które zastąpiły sztywne gorsety. Co jeszcze cechowało kobiece stroje, które zachwycają do dziś? Jakie dodatki do nich dobierano i jakie noszono buty? Jak czesały się znawczynie mody w tamtym okresie? A jak ubierali się śledzący trendy mężczyźni?
Najważniejszą cechą mody kobiecej w tamtych czasach stała się...wygoda! Coś, co było nie do pomyślenia jeszcze dekadę wcześniej, coś o czym marzyła tylko garstka kobiet, stało się faktem. Kobiety uzyskały prawa wyborcze, a nawet mogły zacząć pracować. To spowodowało, że nastałą moda na chłopięcą sylwetkę. Sukienki miały obniżoną talię, a więc odcinane były w biodrach. To optycznie je zmniejszało i sprawiało, że sylwetka zyskiwała kształt litery H. Noszono też proste, wąskie spódnice. Ich długość, tak jak sukienek, znacznie skrócono i kobiety zaczęły pokazywać nogi. Ówczesne mini oznaczało oczywiście długość do kolan. W latach 20., w sztuce popularnym nurtem stał się między innymi kubizm. Ten trend został też przeniesiony również na ubrania. Zagościły więc na nich geometryczne wzory, głównie prostokąty i walce.Kobiece stroje z epoki jazzu nie zachwycałyby tak, gdyby nie ich kunsztowne zdobienia i bogactwo. Doszywano do nich bardzo wiele ozdób, takich jak: frędzle, pióra i koraliki. Sukienki dekorowano też brokatem i innymi błyszczącymi elementami, np. kryształkami, cekinami i łuskami. Doczepiano też do nich futra, najczęściej z lisa, które zazwyczaj pełniły funkcje okazałych kołnierzy. Bardzo ważnymi dodatkami były nakrycia głowy. Były to szyte z filcu małe kapelusze z opuszczonymi rondami, które również ozdabiano. Kobiety bardzo często zakładały też bogato zdobione opaski lub przewiązywały na głowach chustki. Na ramiona chętnie zarzucały szale z jedwabiu i muślinu lub boa. Wśród biżuterii prym wiodły perły, na początku te prawdziwe, a później sztuczne, które spopularyzowała Coco Chanel. Oprócz tej Francuzki, najbardziej znanymi i lubianymi projektantami tamtych lat byli Madeleine Vionnet, Jeanne Lanvin i Jean Patou.
Kobiety mogły pozwolić sobie na więcej swobody i wygodę, więc zaczęły też nosić inne obuwie. Coraz modniejsze stawały się wygodne buty, na niskim słupku, a nawet płaskie! Robiono je ze skór zwierzęcych (m.in. krokodyli) i materiałów lakierowanych. Ciekawym zabiegiem, który stosowano w tamtych czasach w celu urozmaicenia było barwienie obcasa na inny kolor niż resztę buta. Najpopularniejszymi projektantami obuwia w tamtych czasach byli Włosi Salvatore Ferragamo i André Perugia. 
Skoro panie starały się wyglądać mniej kobieco, ich fryzury także musiały się zmienić. Zaczęto nosić krótkie włosy, które zaczesywano w różny sposób, zazwyczaj na jeden bok. Robiono z nich lekkie fale albo noszono je bardzo ulizane i gładkie. Używano w tym celu mnóstwo specyfików, również po to, żeby włosy błyszczały. Popularne było też noszenie krótkich grzywek, o długości do połowy czoła. Makijaż też bardzo się zmienił. Kobiety zaczęły używać ciemnych barw - na oczach robiono smoky eyes, a usta malowano bardzo ciemnymi szminkami, nawet czarnymi. Brwi depilowano bardzo mocno, ich linia stała się bardzo cienka. Doskonałym przykładem takiego wyglądu była słynna aktorka, Pola Negri.
Mężczyźni natomiast, zamiast obowiązkowych wcześniej fraków, zaczęli nosić smokingi. Zakładali na nie długie, ciemne płaszcze, przewiązywane w talii paskiem. Nosili spodnie w kant, które podtrzymywane były szelkami. Na głowie nosili małe kapelusze, słynne meloniki. Wszystkie te elementy tworzyły charakterystyczny, gangsterski wygląd.

Poniżej moda epoki jazzu na przykładzie filmów z lat 20. i współczesnych, których akcja toczy się w tamtych czasach.

O PÓŁNOCY W PARYŻU (reż. Woody Allen, 2011)


PUSZKA PANDORY (reż. Georg Wilhelm Pabst, 1929)
 MALOWANY WELON (reż. John Curran, 2006)
 OSZUKANA(reż. Clint Eastwood, 2008)
 PODWÓJNE ŻYCIE (reż. Rowland V. Lee, 1928)
CHICAGO (reż. Rob Marshall, 2002)

No comments:

Post a Comment

Tell me what you think. Can't wait to read your comment.